Właśnie zakończył się kolejny muzyczno-edukacyjny projekt dla nastolatek. „Break The Silence” łączył zajęcia muzyczne z profilaktyką przemocy, edukacją antydyskryminacyjną i działaniami wspierającymi dziewczyny. Autorkami idei „Break The Silence” są członkinie Fundacji Pozytywnych Zmian oraz ich koleżanki z siostrzanej, islandzkiej organizacji Stelpur Rokka. W tym samym czasie w Reykjaviku miało miejsce bliźniacze działanie, a wspólnym dorobkiem obu obozów – polskiego i islandzkiego – będzie międzynarodowa płyta CD zatytułowana „Break The Silence”.

Obóz trwał cztery dni. Przez pierwsze dwa dziewczyny uczestniczyły w warsztatach WenDo czyli treningu asertywności i samoobrony dla kobiet. Uczyły się, jak stawiać i egzekwować swoje granice; jak jasno i asertywnie komunikować swoje potrzeby; jak się bronić i jak ufać sobie, kiedy czujemy się zagrożone. Rozmawiałyśmy także o problemie przemocy wobec kobiet i dzieci, jego skali oraz możliwościach przeciwdziałania. Warsztaty były prowadzone przez dwie profesjonalne trenerki WenDo: Alinę Kulę i Annę Chęć.

_MG_5239

Kolejne dwa dni dziewczyny spędziły już z nauczycielkami oraz z instrumentami muzycznymi. Na obozie zajęcia muzyczne prowadziły: Anna Włodarczyk, Paulina Zwardoń, Sylwia Dylewska, Barbara Pach i Alina Kula. Dziewczyny w trzech zespołach – „Nowe Szaty Królowej”, „Back Devils” i „Powerful Women’s Voice” przygotowywały swoje autorskie utwory dotyczące tematyki trudnej sytuacji osób doświadczających przemocy. W utworach pojawiło się także wiele pozytywów – mówią one o tym, jak ważne jest wsparcie innych, przyjaźń, szacunek. O tym, jak ważne jest to, by wierzyć w swoją siłę i nie pozwalać na przekraczanie swoich granic. Oraz o tym, że odwracanie oczu od własnych, ale i cudzych problemów nie jest żadnym rozwiązaniem.

W całym działaniu wzięło udział 13 dziewczyn oraz 6 organizatorek/nauczycielek. Zajęcia odbywały się w niesamowitej i klimatycznej przestrzeni budynku Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, w którym na co dzień odbywają się zajęcia dla studentów w salach wykładowych – teraz zostały opanowane przez perkusje, gitary i rockowe dziewczyny!

13567035_637459366417198_8596163444195001546_n

Główną organizatorką jest Fundacja Pozytywnych Zmian, a „Break The Silence” jest kontynuacją zapoczątkowanego przez nią w Polsce projektu obozów rockowych dla dziewczyn Karioka Girls Rock Camp i organizowanych w Bielsku-Białej Karioka Girls Rock Camp Beskidy. Partnerką jest islandzka organizacja Stelpur Rokka, która przeprowadziła zbiórkę środków na organizację wydarzenia w Polsce.

Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczne, gdyż dzięki tej pomocy mogłyśmy pokryć znaczną część niezbędnych kosztów, a całe działanie było darmowe dla uczestniczek. Mimo zmęczenia, jesteśmy ogromnie zadowolone, że udało nam się zorganizować i przeprowadzić kolejne, naszym zdaniem niezwykle udane działanie. Tym razem wartością dodaną jest płyta, której premiera już wkrótce! – zapowiadają organizatorki.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli projekt – nauczycielkom, wspaniałym uczestniczkom, organizacji Stelpur Rokka!, Tofu Bistro za pyszne, wegańskie obiady oraz Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej za otwartość, gościnność i naprawdę dużą wyrozumiałość!